Adaptogeny
Adaptogeny (rostlinné extrakty, které obsahují množství alkaloidů, fytosterolů pozitivně působících na funkčnost organismu.). Adaptogeny rostlinného původu mohou nespecificky posílit lidský organismus.
Adaptogeny jsou vhodné pro zvyšování výkonnosti, zlepšení imunity, detoxikaci a ochranu jater, zvládání stresu fyzického i psychického, zlepšení cirkadiálního rytmu a spánku. Na rozdíl od léků, které mohou mít vedlejší účinky, mají adaptogeny blahodárný vliv na organismus bez jeho narušení nebo poškození.
Adaptogeny mohou pomoci organizmu udržet ideální homeostázu v nepříznivých nebo stresových podmínkách. Výhodou adaptogenů je vlastně to, že minimalizují tělesnou reakci na stres a eliminují nebo alespoň snižují nástup fáze vyčerpání, která je součástí tzv. obecného adaptačního syndromu.
#showmore#
Mezi nejznámější adaptogeny patří
Eleutherococcus senticosus - Ženšen (Všehoj asijský, ženšen sibiřský)
Tribulus terrestris (Kotvičník zemní)
Maca (Žerucha peruánská)
Ashwaganda (Withania opojná)
Astragalus (Kozinec blanitý)
Cordyceps sinensys (housenka čínská)
Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová)
Aralia mandshurica (Arálie mandžurská)
Schizandra chinensis (Schizandra čínská)
Reishi (Lesklokorka lesklá)
Rhaponticum carthamoides (Leuzea šuštivá)
Kurkuma (Kurkumovník dlouhý)
Echinacea purpurová
Mezi podpůrné účinky adaptogenů patří:
Zlepšování plodnosti u mužů
Zlepšování fyzické síly a vytrvalosti
Zlepšování vitality a energie
Stabilizování hormonálního systému u žen i mužů
Podporování funkcí a výkonnosti nervového systému
Předcházení častým zánětům v organismu
Mnohé z těchto rostlinných adaptogenů naleznete v produktech podporujících imunitu, výkonnost, libido, vytrvalost a podobně.
Adaptogeny napomáhají organismu adaptovat se, přizpůsobit se situaci, protože udržují vnitřní rovnováhu a harmonii v těle. Pomáhají organismu přizpůsobit se změnám a stresu.
Přírodní adaptogeny jsou nejsilnější
Přírodní adaptogeny mají schopnost zvyšovat odolnost organismu vůči stresovým změnám způsobeným různými typy stresorů. Na rozdíl od syntetických adaptogenů jsou přírodní výtažky s mimořádně bohatým fytochemickým složením. Jejich adaptogenní vlastnosti nejsou způsobeny jednou molekulou, ale kombinací různých látek. Využívání přírodních adaptogenů lidmi má bohatou historii – používali se při zotavování z nemocí, fyzické slabosti, zhoršených duševních funkcí a jiných stavů. Přibližně 50 let používají rostlinné adaptogeny profesionální sportovci díky jejich vysokému potenciálu zvyšovat odolnost organizmu a zlepšovat fyzickou vytrvalost.
V současnosti patří mezi nejpoužívanější rostlinné adaptogeny Panax ginseng, Eleutherococcus senticosus a Rhaponticum carthamoides. Od roku 2020 je ekdysteron, který je bohatý na extrakt z leuzey, zařazen do monitorovacího programu agentury WADA s vyhlídkami na zařazení na seznam zakázaných látek.
Adaptogeny jsou vhodné pro obnovení fyzických a duševních sil, jeho stimulační účinky v případě fyzické zátěže převyšují účinky ženšenu kombinace více adaptogenů. Jsou vhodné po infekcích, intoxikaci organismu, fyzických a psychických traumatech, v období po těžkých somatických onemocněních, únavě a při hypotenzi (nízký krevní tlak). Celkově regenerují, stimulují a detoxikují organismus, zlepšují imunitní systém, pohlavní činnost, chrání játra (hepatoprotektivum) před negativními vlivy prostředí, upravují a snižují hladinu krevního cukru.
Adaptogeny a vědecké bádání
Některé precizní vědecké experimenty prokázaly, že adaptogeny mohou jako nespecifické regulátory zvyšovat odolnost lidského organismu vůči různým vnějším podnětům. Adaptogeny fungují zejména prostřednictvím ovlivňování osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA) v reakci na stimulaci vnějším stresem.
Primární adaptogeny mohou nejen udržovat nebo obnovovat homeostázu a alostázu, ale mohou také podporovat anabolické zotavení. Primární adaptogeny mohou vyvolat pozitivní reakci na stres as ní spojenou expresi hormonů. Primární adaptogeny posilují fungování jednotlivých systémů, podporují optimální odezvu, podporují obnovu funkcí a pomáhají regulovat spotřebu energie zlepšením funkce neuroendokrinního systému a zlepšením přenosu energie v buňkách, díky čemuž může tělo velmi efektivně využívat kyslík, glukózu, lipidy a bílkoviny, a tak nám zabezpečovat stálý přísun energie.
Sekundární adaptogeny
Další kategorií adaptogenů jsou sekundární adaptogeny, které splňují většinu tradičních definic adaptogenů, ale ne všechna kritéria primárních adaptogenů. Sekundární adaptogeny nemohou přímo ovlivňovat osu HPA; tyto adaptogeny však mohou ovlivňovat imunitní, nervový a endokrinní systém. Sekundární adaptogeny mají několik společných znaků: za prvé, tyto adaptogeny obvykle působí na imunitní, nervový a endokrinní systém; za druhé, tyto adaptogeny neovlivňují osu HPA, přímo; za třetí, tyto adaptogeny rostlinného původu obsahují mastné kyseliny, steroly a fenoly; za čtvrté, tyto látky mohou zvyšovat anabolismus. Sekundární adaptogeny sice mohou splňovat většinu kvalifikací primárních adaptogenů, ale ještě musí být podrobně prozkoumány (National Library of Medicine, 2021 Srp 20. doi: 10.3390/nu13082861)