Gymnastické míče
K čemu slouží gymnastický míč
Gymnastické míče slouží k mnohostrannému sportovnímu, relaxačnímu, rehabilitačnímu i zábavnímu využití.
V poslední době se jejich využití rozšířilo i do kancelářských prostor, sezení na gymnastickém míči, při práci s počítačem, napomáhá dosažení správné polohy těla. Díky neustálému balancování, kdy se musíme snažit udržet rovnováhu těla, předcházíme bolavým zádům a deformaci páteře.
Nejkvalitnější modely, které však bývají oproti běžným gymnastickým míčům, v průměru až o násobek dražší, jsou vyrobeny z protiskluzových a nepraskajících materiálů.
Nejprodávanější
Co je gymnastický míč
Gymnastické míče byly objeveny ve Švýcarsku, a to v šedesátých letech minulého století, na základě čehož ještě do dnešní doby nevymizel přívlastek „švýcarský míč“.
Pojem gymnastický míč označuje skupinu velkých nafukovacích, gumových míčů, které se na trhu objevují pod různými názvy. K nejčastějšímu označení patří fitball, powerball, bodyball, pushball nebo gymnastic ball. Na tuzemském trhu existuje několik firem, které se zabývají výrobou nebo distribucí gymnastických míčů, tudíž má zákazník z čeho vybírat.
Gymnastické míče, však nejvíce známé pod názvem gymnastic ball, jsou vyrobeny z vysoce kvalitního syntetického materiálu, disponující lesklým povrchem. Kvalitnější typy gymnastických míčů, které jsou označeny logem, jsou opatřeny povrchovou ABS úpravou, která zajišťuje nejen vyšší kvalitu, ale i vyšší odolnost materiálu. Téměř všechny modely míčů disponují speciální, bakteriocidní povrchovou úpravou, která odpuzuje usazování bakterií a mikrobů.
Využití gymnastického míče
Ve zdravotnictví nacházejí gymnastické míče uplatnění v nejrůznějších oborech, jedním z nich je logopedie a foniatrie. Zde se pracuje s dětmi, které velmi špatně nebo téměř vůbec neslyší a nejsou schopny srozumitelné řeči. A právě zde hraje gymnastický míč nepostradatelnou roli, jelikož při lehkém pohupování se na míči dochází k pohybu bránice. Díky tomuto procesu začnou děti ovládat svůj dech, rytmicky ze sebe vyprodukují určité slabiky ba dokonce i slova, jimž lze daleko lépe porozumět.
Velkou oblibu si gymnastické míče získaly v rehabilitačních centrech, kde jsou používány zejména v procesu pacientova navrácení tělesné aktivity do původního stavu. Využívají se při potřebě odstranění poruchy svalového napětí, kulatých zad, vybočení páteře, zlepšení koordinace dechu a různých koordinačních poruch. Značné účinky byly zaznamenány v léčbě onemocnění dechového ústrojí, pacienti se díky jednoduchým cvikům učí správně dýchat, což napomáhá nejen dechovému ústrojí, ale částečně i nemocnému srdci. Svoji úlohu dokonale plní i v prostředí nastávajících maminek, tedy těhotných žen. Těhotné ženy si díky jednoduchým cviků, pomáhají upevňovat pánevní dno, což zejména ocení při porodu. S jednoduchými cviky na míči by se mělo pokračovat i po porodu, tedy v poporodní rekonvalescenci, v tzv. šestinedělí, kdy správnými cviky potlačujeme mírné bolesti a upevňujeme si ochablé břišní svalstvo.
Po porodu můžeme ve cvičení pokračovat i s miminkem, které si položíme na bříško a při lehkém pohupování začneme s posilováním dětských svalů. Miminko se do procesu zapojí velmi snadno, jeho instinkt ho donutí stabilizace a vyrovnání se, samozřejmě ho maminka po celou dobu musí přidržovat. S rostoucím věkem dítěte se intenzita přidržování pomalu stupňuje, stačí ho lehce přidržovat pouze za ručičky nebo nožičky.