Jód
Proč potřebujeme jód?
Jód zajišťuje správné fungováníštítné žlázy, která produkuje hormony důležité pro lidské tělo. Hormony mají významný vliv i pro správný vývoj plodu.
Budoucí maminky by proto měly dbát na dostatečný příjem jódu ať už v potravinách nebo za pomoci doplňků výživy. Kromě toho jód podporuje také správné fungování nervové soustavy, růst vlasů, nehtů, prospívá pokožce, funguje i jako prevence srdečně-cévních onemocnění.
#showmore#
Těhotenství je ale období, kdy je třeba myslet na výživu a přísun vitaminů pro matku i dítě. Pro těhotné a kojící ženy je mimořádně důležitý hlavně dostatek jódu.
Nedostatek jódu
Nedostatek jódu způsobuje poruchu mentálního vývoje, retardaci a poruchy růstu u plodu ale iu kojenců. Nevíte, jak zjistit, že máte málo jódu? Typickými příznaky je bušení srdce, rychlý puls, pocit únavy, apatie, snížená imunita, podrážděnost a samozřejmě poruchy funkce štítné žlázy jako je struma – zvětšená štítná žláza.
Potřeba jódu se mění podlevěku a zdravotního stavu. U zdravého dospělého jedince je denní dávka 150µg. U těhotných a kojících žen se dávka zvyšuje až na 250µg za den. Jód se vstřebává ve střevě a odtud ho až 70% putuje právě do štítné žlázy. Má-li jej štítná žláza nedostatek, dochází u ní ke změnám nejen ve struktuře (při nedostatku roste tzv. struma), tak i ve funkci (snížená nebo zvýšená).
Mezi základní projevy nedostatku jódu patří: špatná látková výměna, nesoustředěnost, zvýšená únava, snížení intelektuálních schopností, chudokrevnost, pocity chladu v končetinách, suchá kůže či zácpa. U žen může způsobit poruchy menstruačního cyklu a problémy s otěhotněním a schopnosti donosit plod.