Syrovátkové proteiny
Syrovátkový protein patří mezi nejrychlejší zdroje bílkovin, proto se užívá zejména po tréninku a ráno, tedy v dobách, kdy je důležité co nejrychleji dodat tělu kvalitní přísun aminokyselin.
Také se může dát mezi jídly, zvláště pokud si tím člověk napomůže k dennímu přísunu bílkovin. Podle stupňů filtrace se dělí na koncentrát (základní typ syrovátkového proteinu), izolát (vyšší obsah bílkovin než koncentrát, minimum sacharidů a tuku) a hydrolyzát (naštěpený protein, který má nejkratší dobu trávení, avšak je i nejdražší).
Výroba syrovátkového proteinu
#showmore#
Proces výroby začíná odstředěním syrovátky v mlékárenské výrobě. Jelikož je syrovátka bohatá na lehce stravitelný protein, využívá se ve prospěch výživových doplňků, prochází odstředěním, sušením. Sušení trvá cca 6-7 dní. Po sušení přichází proces další úpravy a to odstraňování mléčného cukru mikrofiltrací, během které se získává Cross Flow Microfiltration Whey Protein ve formě koncentrátu.
Další procesy výroby syrovátky zvyšují podíl proteinů a BV
Izolát syrovátkové bílkoviny je vyšším stupněm výroby, a dražším samozřejmě. Nejsložitější proces ve výrobě nejrychleji se vstřebávající proteinové složky ze syrovátky je enzymatická hydrolýza. Tento produkt znáte pod označením hydrolyzát.
BV je biological value - biologická hodnota, bioavailabilita - využitelnost organismem, vyšší číslo = lepší. Dalším zpracováním syrovátkového zdroje proteinů jsou peptidy (SCWP) s krátkým řetězcem, složené z více aminokyselin a poté samotné aminokyseliny. Vyšší biologická hodnota je dosažitelná právě kombinováním zdrojů proteinů, odehacením aminokyselinového spektra a jeho objemu.