6 cest ke skoncování s nudnými tréninky
Pokud jde o trénink, každý z nás mívá někdy dobré dny, jindy horší, no a pak jsou zde ty kdy motivace chybí úplně. Pokud však budeš mít příliš mnoho podprůměrných tréninků, může se stát, že nebudeš dosahovat výsledků a motivaci ztratíš už úplně. Pojď se s námi podívat, jak se dostat z kruhu začarované tréninkové rutiny.
1. Jdi výše
Pokud jsi došel do konce svého mátohy hodného tréninku a máš pocit, že bys přece teprve něco měl a mohl udělat, jdi do toho! Udělej ještě pár opakování až do selhání. Avšak místo 40 opakování se stejnou váhou (přičemž přinejmenším 30 z nich bude mít nízkou intenzitu) doporučujeme ubírané série, kdy uděláš několik sérií za sebou s průměrně 8-12 opakováními a progresivně lehčí váhou.
Tedy uděláš například. 10 opakování upažování s 18 kg jednoručkami, pokračuješ 10 opakováními s 13 kg jednoručkami, 10 opakováními s 11 kg jednoručkami a posledních 10 opakování si dáš s 9 kg činkami, přičemž v každé sérii půjdeš až do selhání.
Podobný princip můžeš samozřejmě využít i při jiných cvicích, jako jsou dřepy, výpady, benchpress a pod.
2. Začni znovu
Často se stává, že dobrý trénink končí špatně. Pokud si v prvním cviku blízko nebo téměř na vrcholu síly, ale intenzita a zaměření se při dalších cvicích vytrácejí, vrať se zpět k prvnímu cviku na konci tréninku.
Pokud si například dělal těžký benchpress, pokračoval šikmými tlaky, rozpažováním či mačkáním loktů na kamna-decku, uzavře trénink finální sérií benchpressů po 12 až 15 opakování.
Dočkáš se dobrého napumpování a znovu navykneš svaly na rozsah pohybu a sílu počátečního cviku.
3. Dělej rychlé opakování
Vyber si izolovaný cvik jako například extenze kvadricepsů nebo mačkání kladky na triceps a pumpuj opakování dvojnásobnou rychlostí s dobrou technikou. Usiluj se průměrně alespoň o 15 celých opakování.
Když už nezvládáš další, pokračuj neúplnými opakováními až do úplného selhání. Rychlé opakování často využívají profesionální sportovci pro napumpování svalů v zákulisí před soutěží. Tento typ opakování je nejrychlejší cestou, jak dopravit krev do cílových svalů.
4. Zaměř se na konkrétní partii
Například jako dodatek k tréninku hrudníku udělej supersérii z rozpažování na šikmé lavici a šikmých tlaků, které oba cílí na horní prsní svaly. Pro boční delty můžeš zapít do supersérie upažování a přitahování ke krku širokým hmatem.
Zvol si specifickou oblast a upřednostni ji finální rychlou dávkou vysokých počtů rychlých opakování a vysoce intenzivní práce.
5. Zvyšuj intenzitu
Existuje pestrá škála technik, které lze využít k dodání šťávy tvým polomrtvým tréninkem. Supersety, ve kterých děláš dva cviky bezprostředně jeden po druhém, jsou jednou z možností. Nebo můžeš sáhnout po metodě odpočinkových přestávek (rest-pause).
V takovém případě zvol těžkou váhu, se kterou to zvládneš, řekněme 6-7 opakování. Jakmile je potom uděláš, odpočiň si 15-20 sekund a vyždímej ze sebe ještě další čtyři opakování. Přetěžování svalů popsaným způsobem se po určité době projeví nárůstem svalové hmoty a síly v důsledku manipulace s těžkým i váhami při celkově vyšším objemu práce, než si byl běžně zvyklý.
6. Pózuj
Pózování po cvičení je již dlouhou dobu populární metodou kulturistických šampionů k prodloužení napumpování svalů po právě absolvované tréninkové jednotce. Představuje docela skvělý způsob dosažení izometrické kontrakce svalů a zvýšení průtoku krve bohaté na živiny v příslušné oblasti. To se projeví nejen skvělým napumpováním, ale také nastartuje procesy svalového zotavení.
Proto i když to může znít jakkoli divně, po tréninku si zkus dopřát pět minut opakovaného systematického napínání těch svalů, které si právě procvičoval. Milovníci sociálních sítí si to samozřejmě mohou také zvěčnit.