Říjen – měsíc pohybu
Říjen je ve FIT PLUS měsícem pohybu! To ovšem neznamená jen to, ž na našem e-shopu tě čekají výhodné nabídky produktů na cvičení, regeneraci a posílení imunity. Kromě toho si iv tomto článku povíme co to o tom, jak se hýbat i na podzim, jak každodenní pohyb prospívá nejen naší kondičce, ale také kardiovaskulárnímu zdraví, ale také to, jak budovat lásku k pohybu již v raném dětství. Kromě toho se dozvíš i užitečné tipy jak posílit svou imunitu během podzimního a zimního období, aby sis mohl vychutnávat sport během celého roku!
V říjnu budeme chodit!
Není žádným tajemstvím, že chůze se také počítá jako aktivní pohyb a určitě ses také doslechl/a, nebo dočetl/a rady, jak se doporučuje chodit i starším lidem, či lidem s chronickými onemocněními. O chůzi se často mluví také jako o náhradě sportu a tréninku ai když má chůze množství benefitů, není to úplně tak. Vysoce intenzivní trénink, silový trénink či kolektivní sport půlhodinová procházka nenahradí ani v počtu spálených kalorií ani při budování svalstva. Znamená to však, že chůze je zbytečná? Určitě ne! Sportovat je třeba, pro optimální zdraví alespoň hodinu 2-3 x týdně. Pokud však kromě tréninku v posilce přidáš každý den do své rutiny alespoň 30minutovou procházku, výtah vyměníš za schody a cestu autem na nákup nebo do práce vyměníš za procházku, na tvé tělo to bude mít obrovský dopad. Nejde jen o to, že při chůzi trávíme čas na čerstvém vzduchu, což nám také poskytuje jisté benefity. Chůze funguje jako aerobní trénink a podle odborníků již 30 minut chůze denně pomáhá udržovat zdravou hmotnost, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a kapacitu plic a snižuje riziko vzniku civilizačních onemocnění, jako je diabetes mellitus – cukrovka. To ovšem není ani zdaleka všechno – pravidelná chůze venku podporuje normální stav kostí a zlepšuje náladu, což během podzimního a mírně depresivního počasí jistě ocení každý z nás. Dopřejme si proto pohyb i mimo fitka a kráčejme i během podzimu a zimy!
Jak vybudovat vztah k pohybu
Pohyb je super, pohyb je prospěšný, pohyb je zdravý ai méně aktivní lidé se s námi určitě shodnou, když řekneme, že hýbat bychom se měli. I přesto, že to všichni víme, je až žalostně málo lidí v rozvinutých zemích aktivních a stoupá nadváha a obezita, což je však nejhorší, i ta dětská! Světová zdravotnická organizace WHO dokonce dětskou obezitu označuje jako týrání a vědí proč. Tím, že necháváme děti už od útlého dětství přibírat, slazené nápoje, sladkosti, polotovary, fast food či energetické drinky jsou jejich běžnou stravou a zeleninu by nesnědli, ani kdybychom je nutili jim škodíme, mnozí rodiče ani nevědí jak. Tím, že děti jsou již od útlého dětství obézní jim darujeme místo zdravých návyků k aktivnímu životu akorát tak predispozici k závažným onemocněním. Dětská obezita je spojena s vysokým krevním tlakem v dospělosti, se vznikem diabetu, kardiovaskulárních komplikací, jakými je například infarkt myokardu, ale napomůžeme jim tak ik vysokému cholesterolu, astmatu či kloubním obtížím. Učme tedy děti k pohybu a zdravé životosprávě už od malička. Ne nadarmo říká přísloví „Co se za mladi naučíš, na stáří jako bys našel...“. Pokud děti naučíme lásce ke sportu již v mladém věku, nejenže jim tak darujeme pevné zdraví, ale také kvalitní návyky a navíc s nimi strávíme kvalitní čas, který posílí i vztahy mezi děti a rodiči, prarodiči... doplňme si každý podle sebe.
Děti a sport
Učit děti sportu se dá nejen tak, že je odložíme na sportovní kroužky. Vezmi děti na procházku, do přírody, nebo si s nimi kopme míč, házme na koš, nebo jim vymýšlejme jiné aktivity či soutěže. Pokud si myslíš, že ti chybí kreativita na to, abys svým dětem vymýšlel/a zábavné sportovní aktivity, inspirací ti mohou být například barevné, reakční kužely pro rozvoj agility od SKLZ, či frekvenční žebřík, se kterými si užijete spoustu zábavy a dají se použít na mnoho způsobů. Menší děti se zabaví s pěnovou basketbalkou nebo s reakčními terči od značky SKLZ, které kromě pohybové aktivity podporují také pozornost a schopnost pohotově reagovat na různé pobídky. Kromě toho, že si děti takovýmto způsobem vybudují vztah k fyzické aktivitě a nebude se jim v dospělosti protivit, naučíme je tak, že pohyb může být i zábavný. Důležitým benefitem je ovšem i kvalitní společný čas, který tak s dětmi strávíme. Společné aktivity rodičů s dětmi prokazatelně zlepšují vztah rodič - dítě, budují důvěru a příjemné zážitky a vzpomínky. Učme proto své děti k lásce k aktivnímu životnímu stylu. Když vyrostou, budou nám za to vděčné.
Podzimní regenerace
To, že regenerace je důležitou součástí aktivního životního stylu určitě víš. Regenerace ve formě sauny či masáže je sice super, umíme si ji však dopřát iv podobě kvalitního strečinku či používání masážních pomůcek i v pohodlí domova. Na masážní pomůcky, ať už jde o válce, míčky či jiné, speciálně tvarované masážní tvary se specializuje značka TriggerPoint, díky které si dokážeš za příjemné ceny pořídit domácí „masážní set“. Takovou „hru“ navíc ocení i děti, které můžeme již od útlého dětství učit správnou techniku a důležitost strečinku. Mezi základní pomůcky, které efektivně rozmasírují svalstvo celého těla, ale zároveň si s nimi i užiješ spoustu zábavy patří nejrůznější masážní válce, masážní míčky či koule, ale i masážní tyče určené pro zádová svalstva. Na našem webu najdeš kvalitní masážní produkty od TriggerPoint s mnoha výhodnými nabídkami.
Posílíme imunitu
Podzimní období je spojeno s oslabenou obranyschopností a vyšší náchylností k chřipkám či virózám. Je to způsobeno zejména změnou počasí, které je po teplém létě najednou studené, deštivé, větrné a sychravé. V takovém počasí lehce prochladneme a pak se na nás už nalepí „každý bacil“. Snížená obranyschopnost je však v podzimním a zimním období spojena is nedostatkem vitamínu D. Vitamin D se tvoří v kůži vlivem slunečního záření a podporuje kromě zdraví kostí a svalů i imunitu a fungování biochemických procesů v našem těle. Proto, když se na podzim slunce schová a naše kůže již neprodukuje potřebné množství vitamínu D je vhodné doplňovat jej ve stravě pomocí kvalitních mléčných výrobků a ryb, ale také sáhnout po výživových doplňcích s obsahem vitamínu D! Další věc, které je během chladného období méně je čerstvé ovoce a zelenina v naší stravě. Raději saháme po tučnějších a teplých jídlech, která nás zahřejí a zasytí, na místo letní syrové stravy a salátů. Snažme se proto i během podzimu dbát na to, aby náš jídelníček obsahoval dostatek vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině. Pokud si chceš jejich příjem „pojistit“, sáhni po multivitamínových doplňcích dostupných na e-shopu fitplu.cz, kde najdeš širokou nabídku kvalitních vitamínů a minerálů.
Zdravé klouby i na podzim
Lidé trpící problémy s klouby nám jistě dají za pravdu, když řekneme, že v chladném počasí mají chronická kloubní onemocnění tendenci zhoršovat se. Je to tak hlavně vlivem chladu, ale také sníženým přívodem Déčka či potřebných živin. Pokud si tedy chceme užívat aktivní život a sport i v chladnějších měsících, podpořme zdraví svých kloubů, chrupavek a vazů pomocí kolagenu. Z přirozených zdrojů jsou plné kolagenu dobroty jako například hovězí vývar, kvalitní maso a ryby. Z výživových doplňků doporučujeme například kolageny od značky Weider, se kterými si aktivní (nejen) říjen můžeš užívat i bez bolesti a zdravotních komplikací!