10 znaků, že tvá hladina testosteronu je příliš nízká
Myslíš si, že máš nízkou hladinu testosteronu? Těchto 10 znaků ti to napoví.
Toto může trápit více z nás. Jsi unavený, podrážděný nebo nemáš motivaci? Máš problémy při budování svalů nebo udržování váhy? Pokud ano, je zde možnost, že bys mohl i ty trpět nízkými hladinami testosteronu.
Pokud se ptáš, že co to přesně vlastně je, tak testosteron je hormon, který hraje klíčovou roli při vývoji a udržování základních mužských rysů.
Skutečně, nedostatek testosteronu ovlivňuje muže i ženy a může mít negativní vliv nejen na fyzické, ale také na duševní zdraví. Avšak i když to nejsou jen muži, kdo může zažít nízké hladiny tohoto hormonu, v tomto článku si prozkoumáme 10 těch nejčastějších příznaků nízké hladiny testosteronu.
Pro začátek zde však pro tebe máme krátké shrnutí toho, za co vlastně tento hormon odpovídá.
CO JE TESTOSTERON?
Testosteron je hormon produkovaný zejména v mužských varlatech, ale také v menších množstvích ve vaječnících u žen. Také v případě obou pohlaví vzniká v nadledvinkách. Hraje klíčovou roli při vývoji mužských reprodukčních tkání, jako jsou varlata nebo prostata a sekundárních pohlavních charakteristik, jako je zvýšená svalová hmota, růst ochlupení obličeje a také hlubší hlas.
Hormon testosteron má také mnoho dalších funkcí, včetně produkce spermií, udržování hustoty a síly kostí, produkce červených krvinek a regulace nálady.
Produkce testosteronu obvykle klesá spolu s věkem, přičemž běžným případem je snížení produkce tohoto hormonu po dosažení 45 let. Avšak někteří muži zažívají nízké hladiny testosteronu již v jejich raných 20-30 letech, což určitě není způsobeno stárnutím. Právě v tomto případě se bavíme o problému z medicínského hlediska. Příčinou mohou být například zdravotní problémy, jako obezita, cukrovka, porucha štítné žlázy a podobně.
ZNAKY SNÍŽENÍ TESTOSTERONU
01. SNÍŽENÉ LIBIDO
Pod pojmem libido si můžeš představit zjednodušeně chuť na sexuální aktivity. Věkem se přirozeně snižuje, ale při snížené hladině testosteronu může libido klesnout opravdu radikálně.
02. EREKTILNÍ DYSFUNKCE
Snížené libido také také jistým způsobem souvisí i se schopností dosažení erekce, případně s jejím udržením. Zároveň je však třeba podotknout, že ne vždy souvisí erektilní dysfunkce přímo s testosteronem, ale může mít i jinou příčinu (obezita, srdeční onemocnění atd.).
03. ÚNAVA
Málo energie, častá únava. I toto patří mezi možné důkazy toho, že tvé tělo produkuje méně testosteronu, než by mělo. Patří to také k jedněm z nejčastějších příznaků tohoto problému.
04. ZTRÁTA SÍLY/SVALOVÉ HMOTY
Testosteron je pro udržení síly a svalového růstu extrémně klíčovým. Při snížené hladině tohoto hormonu se tvé tělo dostává do takzvaného katabolického stavu, který znamená úbytek síly i svalové hmoty.
05. ZVÝŠENÍ TĚLESNÉHO TUKU
K tomu, jak se ti na tvém těle ukládá tuk, pomáhá testosteron jistým způsobem regulace. Zvýšení tělesného tuku při snížené hladině testosteronu však souvisí i se zmiňovanou únavou, tedy menší chutí do fyzických aktivit. Právě tak tedy „útočí“ tento problém na tvé bříško rovnou z více stran.
06. SNÍŽENÍ HUSTOTY KOSTÍ
Velmi zjednodušeně, naše kosti neustále pracují stylem lámání se a následných oprav. Snížená hladina testosteronu zapříčiní to, že se „lámou“ rychleji, než se stíhají opravovat, což přispívá ke snížení jejich hustoty. To samozřejmě potom způsobuje zvýšený risk klasických zlomenin.
07. ÚBYTEK OCHLPENÍ
Klasické plešatění ve vysokém věku má na svědomí právě přirozený úbytek testosteronu. Toto je normální proces, ale při problému s tvorbou tohoto hormonu mohou i takové přirozené věci přijít znatelně dříve, než by měly.
08. PORUCHA SOUSTŘEDĚNÍ
Kognitivní funkce, jako například paměť nebo koncentrace, také souvisí s testosteronem. A protože to nejsou věci, které bychom si mohli dovolit ztratit, určitě na tom je třeba popracovat.
09. ZMĚNY NÁLADY
Testosteron pomáhá regulovat stav neurotransmiterů, což jsou chemikálie v mozku, které ovlivňují náladu. Problém v tomto případě může narůst až do závažnějších obtíží, neboť zvyšuje šance na pociťování úzkostí nebo depresí.
10. ZMENŠENÍ VARLAT
Jelikož testosteron je přímo zodpovědný za pohlavní ústrojí, při nízkých hladinách tohoto hormonu se může tento problém odrazit na zmenšené velikosti tvých varlat, nebo třeba i samotného pohlavního údu. Toto umí pak ovlivnit i tvorbu spermií, a tedy plodnost jako takovou.
JAK SI TESTOSTERON PŘIROZENĚ ZVÝŠIT?
I přesto, že jak jsme psali, hladina testosteronu bude věkem klesat přirozeně, v případě problémů (ale i po nich) se dá pracovat na jejím zvýšení. Můžeš si k tomu dopomoci i ty například pravidelným cvičením, dostatkem spánku, efektivnějším zvládáním stresu, zdravou stravou, užíváním doplňků výživy a také udržováním zdravé hmotnosti.
Před změnou stravy nebo cvičení si však promluv s poskytovatelem zdravotní péče, zvláště pokud máš nějaké základní zdravotní potíže. Cesta za zvýšením tvorby testosteronu se totiž můžeš zdát lákavou, ale také k ní je třeba přistupovat rozumně a bez zbytečného zdravotního risku.
ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ
Nízký testosteron může fyzickou a emocionální pohodu muže opravdu výrazně ovlivnit. Pokud se u tebe vyskytne některý ze zmíněných příznaků, určitě doporučujeme nenechávat nic náhodě a promluvit si se svým lékařem, aby si tu skutečnou příčinu mohl určit bez dohadů a začít na ní pracovat co nejdříve!