5 mýtů o masážních válcích
Vzpomínáš si, jak jsi byl nadšený a uchvácený, když jsi začal svou první lekci masážního válcování? Měl jsi radost, protože jsi se chystal přidat k tisícům fitness nadšenců při zahájení zdravého životního stylu? Jsi ohromen, protože jsi pochopil, že to nebude jednoduchá cesta a obával ses, jestli sis koupil správnou výbavu? Jaký byl tvůj nejlepší způsob použití zařízení? Možná jsi nyní profík v masážním válcování, ale někdy jsi skeptický vůči mýtům o této činnosti. Abychom odstranili tvé pochybnosti, začněme nejprve se základy: co je fascie, co je pěnové rolování a spojení mezi nimi.
Fascia je pás vláknité pojivové tkáně pod kůží, který se jako pavučina ovíjí kolem každé vnitřní části lidského těla. Když je fascie ve zdravém stavu, je to uvolněná webová síť, jako tvé uvolněné tělo. Když je tuhá a nepružná, může vytvářet napětí a tlak, díky čemuž se cítíš ztuhlý. Nezdravá fascie je způsobena nadměrným používáním, zraněním a někdy každodenním opakovaným pohybem. Masážní válcování je praxe samo-myofasciálního uvolňování – samomasážní terapie, která pomáhá přivádět krev a kyslík do fascií při rolování a udržovat je zdravé. Čím zdravější je fascie, tím lépe se hýbeš.
5 mýtů pěnového válcování se týká intenzity, rychlosti, času a výhod. Probereme je jeden po druhém.
1. Žádná bolest, žádný zisk?
Žádná bolest, žádný zisk je motto cvičení, které je většinou pravdivé pro inspiraci fitness jednotlivců a sportovců. Když poprvé vyzkoušíš pěnový válec, je normální, že pociťuješ bolest na částech těla, kde máš pěnový válec. Výsledkem je, že se tvé svaly uvolnily. V tomto bodě můžeš být v pokušení zvýšit intenzitu v očekávání, že čím tvrději budeš kutálet, tím lepší bude výsledek.
Bohužel to není pravda. Bolest je součástí zážitku s pěnovým válcováním, ale vyvolávání dodatečných nebo nesnesitelných bolestí svalů neznamená extra výhody, neboť pěnové válcování není cvičení na toleranci bolesti. Naopak, když vyvoláš příliš velký tlak a příliš silně se kutálíš, můžeš si způsobit zánět a tvé tělo bude příliš napjaté na to, aby mohlo vykonávat samoopravnou funkci. Začátečníkům doporučujeme začít rolovat s tlakem poloviny tělesné hmotnosti a pomalu postupovat k plné váze těla.
Někdy oblast, kde cítíš bolest, není zdrojem napětí nebo zranění. Například když máš pocit, že tvůj iliotibiální trakt je těsný, ale skutečnou příčinou mohou být svalové skupiny připojené k iliotibiálnímu traktu. Proto ti doporučujeme začít pomalu v oblasti blízkého bodu bolesti a postupně přejít na bod bolesti. Pokud je tvé svalové napětí vážné, máme v nabídce široký výběr pěnových válců, které nabízejí extra kompresi, která vyhovuje tvým potřebám.
2. Čím rychleji, tím lépe?
Ne! Válení válce není soutěž. Příliš rychlým rolováním se tvá fascie nemusí umět správně uvolnit, protože jde o hrubé a vláknité tkáně, které nelze snadno uvolnit rychlým pohybem. Jdi pomalu, aby tvé fascie i svaly měly čas přizpůsobit se kompresi. Klíčem je najít citlivá místa a poté je pomalu mačkat.
3. Jaká je optimální doba válcování?
Když identifikuješ své citlivé místo, roluj a mačkejte jej asi 20 sekund a pak přejdi na jiná místa. 20 sekund je optimální doba rolování strávená na každém místě. Někteří lidé mohou strávit na každém místě déle nebo dokonce 5 minut, přičemž se pokoušejí zmáčknout tak silně, jak jen mohou. Taková intenzita a prodloužená doba rolování však mohou zasáhnout nervy a poškodit svalové tkáně, což způsobí modřiny nebo dokonce zánět.
4. Může rolování na válci snížit bolest a ztuhlost svalů?
Ano! Rolování na válci může zlepšit průtok krve a pomoci při urychlení přepravy tekutiny na nezdravou fascii. Lepší průtok krve může do těla přinést více kyslíku, který může urychlit hojení svalových tkání. Kapalina může přenášet živiny do tkání a odstraňovat odpady a vedlejší produkty. Tyto 2 faktory pomáhají stimulovat aktivní svalovou pumpu k odstranění zánětu a lymfatického hromadění, aby se předešlo opožděnému nástupu bolesti a ztuhlosti svalů. Celý proces obvykle trvá přibližně 48 hodin, a to znamená, že pokud jsi propracoval své tělo a jako lék používal válec, tvé svaly budou uvolněny ao 2 dny později budeš mít lepší mobilitu.
5. Je pěnové válcování vhodné pro všechny části těla?
Ne, pěnové válcování není vhodné pro všechny části těla. Proč? Protože válec v dolní části zad může způsobit tlak na páteř. Je také obtížné umístit pěnový válec v dolní části zad, což tě může nutit k překlenutí zad a může způsobit určitou námahu. Bude to škodlivé, zvláště pokud máš existující problém s dolní částí zad.
Namísto válcového rolování doporučujeme použít masážní míček, který může pomoci zaměřit se na citlivá místa v dolní části zad. Tento malý, ale všemohoucí míček může pomoci uvolnit napjaté svaly podél páteře a jiné, ne tak snadno dostupné oblasti v dolní části zad.
Nyní jsme vyvrátili 5 mýtů týkajících se pěnového válcování, které ti dají větší jistotu při provádění této činnosti. Ano, ze začátku to může bolet, ale vydrž a nakonec zjistíš, že válec se stane nezbytnou rutinou tvého každodenního života. Ať už si hardcore sportovec, fitness nadšenec nebo člověk v kanceláři, který celý den sedí u stolu, existují různé druhy pěnových válečků, které vyhoví tvým potřebám.