Cvičení v letních vedrech
Léto se pomalu ale jistě rozjíždí a vysoké teploty už čekají za rohem tak, jak to k létu patří. Pláže, moře, bazény a koupaliště kde chceme všichni vypadat ve formě obzvláště v plavkové sezóně. Od pobytu venku a od cvičení nemluvě nás však často odrazují vysoké horka. Jak si tedy naplno užívat sportu a zůstat ve formě iv létě, aniž by nám vysoké teploty ublížily? Na to se dnes spolu podíváme.
Co se děje v našem těle?
Lidské tělo na své fungování a obzvláště při sportu spotřebuje množství energie. Pokud se tato zvýšená spotřeba energie spojí ještě s vyššími teplotami, nároky organismu výrazně stoupají a při nedostatečných opatřeních si dokonce koledujeme o přehřátí organismu. Naše tělo má sice schopnost přizpůsobovat se, avšak ne donekonečna, a proto je při sportu v létě důležité chránit se před sluncem.
Jak se projeví přehřátí?
Mezi nejčastější projevy přehřátí organismu patří úpal a úžeh. Lidé si je však často pletou. Při úžehu jde zjednodušeně řečeno o přehřátí mozku. Rizikové jsou hlavně situace, kdy nechráníme hlavu čepicí nebo šátkem. Naopak při úpalu jde o celkové přehřátí organismu. To je způsobeno kombinací tepla a nedostatečného pitného režimu. Projevuje se bolestí hlavy, teplotou, nevolností až zvracením. Oba mohou být nebezpečné, což platí dvojnásob pro malé děti a starší lidi.
Jak sportovat v teple?
Sportu se však netřeba určitě vzdávat ani v létě, je třeba jen vědět jak na to. Nejdůležitější rada, kterou obdržíte od každého odborníka je dodržování dostatečného pitného režimu. V létě se vlivem sportu i teplot více potíme a vystavujeme se tak riziku dehydratace. Zatímco při běžném dni stačí 2 l tekutin denně, za vysokých teplot je vhodné příjem tekutin zvýšit a jen během tréninku můžeš přijmout klidně i 1,5 l navíc. Nejlepší volbou je čistá voda, ale pokud máš raději ochucené nápoje, sáhni po iontovém nápoji. Pokud ti to tvůj časový program umožňuje, vyhni se cvičení v nejteplejších hodinách dne. Největší hazard je jistě sport mezi 11-15 tou hodinou, kdy je slunce vysoko a má tendenci nejvíce uškodit. Ideální je přesunout trénink na ráno mezi 6 a 9 hodinou, nebo počkat, a cvičit až večer, řekněme po 118té. Další dobrou řadou je vhodný výběr sportovního oblečení. Sáhni spíše po volných kouscích ve světlých barvách a nezapomínej na ochranu hlavy ať už použiješ kšiltovku nebo šátek. Dále je důležité nejen kvůli prevenci zranění dbát na rozcvičku. I během léta je třeba začínat postupně a přizpůsobit intenzitu tréninku počasí. Pokud přece jen trénuješ na přímém slunci, používej krém s vysokým SPF aby ses nespálil(a). Co se týče stravy, zkus se vyhnout mastným a těžkým jídlům hlavně bezprostředně před tréninkem - bude se ti cvičit mnohem jednodušší. Sáhni raději po lehkých jídlech, zelenině a ovoci, které díky tomu, že je sladké pomůže i jako vítaný zdroj energie.
Vodní sporty
Vodní sporty jsou speciální kategorií oblíbenou hlavně v létě. Když plaveš, vesluješ, nebo se věnuješ Paddle boardu, může se kvůli studenější vodě zdát, že není tak teplo. Opak je však pravdou a tak není třeba pitný režim a pokrývku hlavy zanedbávat ani v těchto případech.
Pokud máš sport rád stejně jako my, můžeš si jej zdravým způsobem a bezpečně užívat i během léta. Stačí dodržovat naše rady, hlavně dostatečně pít a řídit se takříkajíc zdravým rozumem a v neposlední řadě poslouchat své tělo. To ti nejlépe napoví, kdy ti už je moc teplo a kdy se ti nejlépe cvičí.