Diabetes a sexuální zdraví
Diabetes mellitus, jak se cukrovka odborně nazývá pochází z latiny kde mellitus znamená sladký. Život s diabetem však rozhodně „sladký“ není. Tato diagnóza s sebou přináší řadu komplikací, které mohou nepříznivě ovlivnit i tvůj sexuální život!
Diabetes – pandemie současnosti!
Diabetes, neboli cukrovka se v posledních desetiletích stala takříkajíc pandemií. Čísla nově diagnostikovaných pacientů zejména v rozvinutých zemích rapidně stoupají. V současnosti každý osmý dospělý člověk trpí cukrovkou, což na celém světem činí přibližně 206 milionů pacientů! Často se setkáváme s tím, že lidé diabetes bagatelizují. Setkáváme se s argumenty typu, ale tak nemůžeš jíst sladké, to je toho a podobně. Opak je ovšem pravdou a na diabetes as ním spojené komplikace zemřelo například za rok 2021 až 2,3 milionu pacientů. Kromě toho, že neléčený diabetes může způsobit až smrt dokáže i řádně zkomplikovat život ať už komplikacemi akutními nebo chronickými.
O co vlastně jde?
Diabetes je charakterizován zvýšenou glykémií – hladinou glukózy v krvi. Tato metabolická porucha nejčastěji vzniká ve dvou situacích. Prvním typem diabetu trpí často mladí, štíhlí a aktivní lidé. Většinou u nich onemocnění vzniká na autoimunitním podkladu. Za hospodaření s glukózou je zodpovědný hormon inzulín, který produkují buňky slinivky břišní. Inzulín zajišťuje vstup glukózy do buněk a tím umožňuje její využití. Diabetes na autoimunitním podkladě znamená zjednodušeně to, že naše vlastní tělo tvoří protilátky proti buňkám slinivky břišní a ničí jej. Tělo si tak nedokáže vyrobit inzulín a glukóza se hromadí v krvi. Diabetes druhého typu je ovšem úplně jiná káva. Vzniká na podkladě inzulínové rezistence, což znamená, že inzulín se ve slinivce břišní sice vytvoří, ale tkáně jako svaly, srdce či játra na něj nedokážou reagovat. Tento stav je způsoben hlavně nesprávnou životosprávou, nadváhou až obezitou, nedostatkem pohybu, ale také kouřením.
Komplikace se nevyhýbají ani jednomu typu, takže se na ně podíváme zblízka.
Když se to zkomplikuje
Akutní komplikace diabetu ve smyslu akutní hyperglykémie a hypoglykémie jsou život ohrožující stavy. My si však dnes povíme něco o těch chronických komplikacích. Vznikají nenápadně a pomalu a proto jsou často podceňovány. Mluvíme hlavně o změnách cév – o mikroangiopatii a makroangiopatii. Zjednodušeně řečeno, chronicky zvýšená hladina glukózy v krvi negativně působí na cévy a poškozuje je což je hlavním důvodem všech ostatních orgánových komplikací. Nejčastěji mluvíme o neuropatii – kdy se snižuje citlivost nervů, retinopatii – poškození zraku, nefropatii – poškození ledvin na cévním podkladu či angiopatiích což jsou poškození cév!
Sexuální zdraví a diabetes
Tím, že zvýšená glykémie poškozuje cévy a nervy může být poškozeno i pohlavní ústrojí. Při poškozeních cév může dojít k omezenému nebo ztíženému průtoku krve k pohlavním orgánům, což způsobuje potíže jak ženám tak mužům!
U mužů nejčastěji v důsledku zhoršeného průtoku mluvíme o erektilní dysfunkci. Problémy mohou být různé od poruchy nástupu erekce, udržení erekce až po problémovou ejakulaci. Častým projevem může být i předčasná či opožděná ejakulace. Výjimečně může jít io naprostou neschopnost dosáhnout ejakulace. Studie říkají, že u diabetiků nastupuje erektilní dysfunkce o 10 – 15 let dříve než u zdravých mužů. Hlavně u mužů snížená kvalita sexuálního života často způsobuje deprese a psychické obtíže!
A co ženy?
Bohužel ani ženy s diabetem komplikace v oblasti sexuálního života neobcházejí. Problémy, které se zvyknou objevit, jsou obvykle charakteru sníženého libida, pocitu suchosti, nebo bolesti při pohlavním styku.
Jaké je řešení?
Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout diabetickým komplikacím je udržovat glykémii v co nejstabilnějších hodnotách a to zpravidla režimovými opatřeními. Nejlepším řešením je dodržování racionálního stravování s počítáním sacharidových jednotek, vyhýbání se živočišným tukům, slazeným nápojům, polotovarům atp. Účinné je také zařadit aktivní pohyb, ať už procházku, fitko, či jakýkoli sport, který vám nejvíce vyhovuje. Ženy by se měly zaměřit na prevenci proti bakteriálním a mykotickým onemocněním pochvy nošením bavlněného spodního prádla, vyhýbáním se veřejným bazénům a podobně. Při bolestivém pohlavním styku může pomoci např. lubrikační gel. U mužů pomůže hlavně lékař. Podle závažnosti problému vám může napsat léky podporující zdraví cév a zkvalitnit tak erekci a sexuální život.
Reference:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28722225/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33951654/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12643124/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19846136/
Beáta Loffayová