Ideál krásy podle sociálních sítí
Vznik sociálních sítí před mnoha lety byl spojen s ovacemi a nadšením jakým pomocníkem budou nejen pro komunikaci na dálku, ale také pro udržování vztahů, inspiraci a podobně. Postupem času a hlavně s příchodem dnes nejmodernějších sítí - Instagramu a TikToku se však situace mění a sociální sítě mohou být dokonce nebezpečné.
Krásná a štíhlá těla na nás doslova vyskakují z chladničky a hlásají pokaždé jinou filozofii ať už chtějí prodat zbytečný produkt, nebo jim jde pouze o srdíčka a vidění. I člověka se silnou povahou nezřídka donutí chtít vypadat jinak a dokážou vyprovokovat pocit, že právě oni jsou ideálem krásy. Takové online deptání není třeba podceňovat, protože studie ukazují, že vliv sociálních sítí může souviset s poruchami příjmu potravy či psychickými obtížemi!
Co je dokonalost?
Po otevření Instagramu je nabídka příspěvků vždy z nějaké části tvořena více či méně oblečenými, štíhlými těly s nekonečně dlouhýma nohama, dokonalým opálením, oblečením, dovolenými, životem... Při pravidelném kontrolování sítí se tak velmi snadno hlavně dospívajícímu člověku stane, že nabude pocitu , Že jeho život stojí za nic když nevypadá tak jako jeho vzory, nemá peníze na luxusní dovolené či nejnovější značkové modely. A co na tom, že tyto vzory mají za sebou buď tým stylistů, nebo fotku párkrát přehnali přes filtr, případně obojí. Jen málo obsahu na sociálních sítích je neupravovaného a nestajlovaného násilí. Proč by tomu tak také mělo být, když takové „ideály“ jsou pro sledující nejlákavější? Díky vymoženostem nejen filtrů, ale také estetické medicíny a různých „zlepšováků“ se tak zdá, že individualita zmizela a všichni bychom měli vypadat stejně. Stejné nosy, plné rty, obočí, umělé řasy, nehty, poprsí... doplň si cokoliv. Při takové záplavě však často zapomínáme na fakt, že pokud bychom všichni vypadali stejně, nic opravdu hezkého nebo zajímavého by na tom nebylo.
Hlavně prodat
Většina lidí holdujících sociálním sítím řadí mezi svou největší nejistotou svoji postavu. To dobře vědí i Instagramové krásky a snaží se tak prodat kolagen na dokonalou pleť jak mají oni (make-up samozřejmě opomenou), zázračné pilulky na hubnutí, sérum na vlasy, řasy či nehty. Jen zřídka se však jedná o opravdu účinné pomůcky, což však neumí každý vyfiltrovat. Proto je třeba obzvláště při používání médií používat i zdravý rozum, přemýšlet, googlit a hledat studie konkrétních produktů (pokud vůbec nějaké existují).
Jak s tím souvisí poruchy příjmu potravy?
Vzniku samotných poruch příjmu potravy často předchází právě pocit nedostatečnosti, který v nás provokují sociální sítě. Když vidíme ultraštíhlou krásnou ženu, která právě vstala a vypadá jako z časopisu a vysvětluje nám, že může sníst co chce, že k večeři měla pizzu a k obědu burger a nepřibírá kvůli zázračným pilulkám, pozitivní energii či genetice první co nám napadne je to, že s námi je něco špatně když sami od sebe nehubneme. To, že takový člověk očividně lže nám při obrovském množství obsahu nemusí ani napadnout. Tak se snadno stane, že například dospívající dívka nebo kluk s nižším sebevědomím přestane jíst úplně, nasadí radikální dietu, případně začne po jídle zvracet. Časem sice zhubne ale tlaky ze sítí nepolevují a tak začíná začarovaný kruh, ve kterém se hubnutí stává životním cílem. Anorexie a bulimie však nejsou jedinými problémy. Už jen fakt, že po vzoru „What I eat in a day“ neustále myslíte na jídlo a všechny své porce rozměňujete na kalorie. Nezdravé jídlo vyprovokuje automaticky výčitky svědomí a slibování si, že od zítra to bude lepší. Už takový nezdravý vztah k jídlu je jen jedním krůčkem k přehoupnutí do nemoci ať už PPP nebo depresí a úzkosti.
Sociální detox
Výzkumy ukazují, že sociální sítě mohou způsobovat psychické problémy, avšak po omezení jejich používání se stav po čase může vrátit k normálu. Pokud si netroufáš hned radikálně ukončit svou účast a vymazat všechny sítě, zkus si odinstalovat například Instagram na týden s tím, že potom se vrátíš. Už takové krátké období způsobí změnu k lepšímu. Pokud nechceš sítě zcela odstranit, nastav si časovač řekněme na 15 minut denně a dodržuj to. Sám/sama uvidíš, že po čase se ti uleví a budeš mít spoustu volného času navíc.
Dobře si vybrat
Abychom sociální sítě jen nestyděli, dnes už na nich umíme najít i spoustu kvalitního obsahu, který produkují odborníci a díky kterému se umíme i mnoho naučit. Pokud se tedy nechceš vzdát používání těchto médií, dej si záležet na výběru obsahu, který sleduješ. Pokud tě někdo poučuje o stravě či cvičení všímej si zda jde o nutričního specialistu, lékaře, nebo certifikovaného trenéra. Vzdělání je základem a sítě nabízejí „zástěrku“ a každý se najednou může vyjadřovat k věcem, kterým ani nerozumí jen na základě toho, co někdo řekl nebo to někde četl. Vybírej si tedy svůj obsah pečlivě a pamatuj, pokud něco vypadá až příliš dobře na to, aby to byla pravda, zřejmě to pravda nebude!