Jak zůstat fit i po 40tce!

Doba, ve které žijeme se rychle mění. Zatímco naši staří a prastaří rodiče už ve 40tce začínali rekreovat a pomalu se připravovat na důchod, dnes je člověk po 40tce, ať už muž nebo žena považován za stále mladého, plného sil, ideální na vrcholu svého rodinného či kariérního života. Ve fitku dnes potkáváme 40 - 50 letých lidí s kondičkou, za kterou by se nemuseli stydět ani o polovinu mladší. Průměrná délka i kvalita života se zvyšují, umíme dokonce léčit nemoci, na které před 50 lety lidé předčasně umírali. Biologii však neoklameme. V našem těle probíhají spolu se stárnutím změny, které nemůžeme popřít. Metabolismus se zpomaluje, hormonální aktivita klesá, vrásky se prohlubují a smysly slábnou. Dobrou zprávou však je, že věk můžeme oklamat. Pojďme se spolu podívat na to, jak zůstat ve formě a fit i po 40tce!

Za vším hledej buňky

Už na základní škole nás všechny učili, že buňka je základní funkční a morfologickou jednotkou všech živých struktur, a to i platí. Každý jeden biologický proces, ať už přirozený nebo chorobný, vždy začíná na úrovni buněk. Jinak tomu není ani při stárnutí. Buňky se za normálních okolností dělí, různé typy různou rychlostí, ale je to základní předpoklad pro jejich přežití. Při stárnutí si můžeme všimnout, že telomery (součást buněčného jádra), které jsou důležité v procesu dělení buněk, se s věkem zkracují, tím pádem se postupně zpomaluje i schopnost buněk dělit se. Kromě toho se při zkracování telomer hromadí i poruchy, které se také přímo podílejí na buněčném stárnutí. Telomery se zkracují u každého, je to proces, kterému se nikdo nevyhne. V tomto případě mají ženy mírnou výhodu, jelikož bylo prokázáno, že každý porod prodlužuje, resp. zpomaluje zkracování telomer a tedy i oddaluje stárnutí. Existují však faktory, které toto zkracování podporují. Patří mezi ně například kouření, nesprávná životospráva, málo fyzické aktivity, stres, konzumace alkoholu či obezita a nedostatek spánku.

Jak se stárnutí projeví?

S přibývajícím věkem si všímáme různých změn. Zpomaluje se metabolismus, proto pokud nenavýšíme fyzickou aktivitu, přibíráme více, než jsme byli zvyklí. Snižuje se hormonální aktivita, což se může projevit celkovou únavou či ztrátou libida. Kvůli zpomalenému buněčnému dělení stárne i pleť. Prohlubují se vrásky a objevují pigmentové skvrny. Častěji jsme unaveni a zotavování po ponocování také už není to co bývalo. Nejúčinnějšími prostředky, jako stárnutí zpomalit, zůstat fit a navrátit tělu ztracenou vitalitu jsou pestrá strava, fyzická aktivita, dostatek spánku a psychická pohoda!

Zdravá strava zlepší vitalitu

Určitě tě nepřekvapí, když řekneme, že strava je základ. Hlavně v období stárnutí je důležité dopřát svému tělu všechny potřebné živiny. Vyvážená strava má být složena z bílkovin, sacharidů a „dobrých“ tuků. Bílkoviny je ideální přijímat ve formě libového masa, vajec, tvarohu či jogurtů. Jednou začas si klidně dopřejte i dobrý steak či zvěřinu. Co se týká sacharidů, upřednostni celozrnné pečivo či těstoviny. Namísto klasické rýže zkus quinou či bulgur, které jsou snáze stravitelné. Sacharidy si doplníš i ovocem, které zároveň i zažene chuť na sladké. Poslední makroživinou jsou tuky. Konzumuj hlavně kvalitní a zdravé tuky jako jsou ořechy, ryby či avokádo a semínka. Na vyváženém talíři by při žádné porci neměla chybět zelenina. Snažme se, aby tvořila vždy alespoň třetinu našeho jídla. Kromě vyvážené stravy je také dobré doplňovat vitamíny, pro správnou funkci imunitního systému je například dobré užívat vitamín C, ale populární jsou také vitamíny ze skupiny B, A, D či E.

Zůstaňme aktivní!

Pro udržení si kondice i po 40tce je přímo nezbytné hýbat se. Výhodou je, že abychom zůstali zdraví a fit v tomto věku není nutné mučit se dlouhé hodiny. Důležitá je spíše pravidelnost než intenzita a zátěž. Názory odborníků se různí, půlhodinovou aktivitou během každého dne však určitě nic nezkazíš. Nemusí se jednat o HIIT či intenzivní svalový trénink ve fitku. Zkus například běh, jógu či cyklistiku. Domácí fitness ve formě například posilování s vlastní váhou je také výborným, časově a finančně nenáročným způsobem, jak si dopřát pohyb. Pokud tě neláká aktivní cvičení, postačí i procházky. Rozhýbeš své tělo a zároveň strávíš čas venku. Možností je nepočítaně a skvělou zprávou je, že pro udržení vitality nemusíš makat každý den ve fitku. Důležité je vybrat si hlavně takovou aktivitu, která tě baví a je pro tebe zároveň i formou psychohygieny!

Stres podporuje stárnutí

Co je však kromě stravy a pohybu nejdůležitější a pro zdravé tělo a mysl naprosto základní je psychická pohoda. Není-li fit mysl, jen stěží může být fit naše tělo. Darmo budeme jíst zdravě a trápit se při trénincích, pokud nebudeme v pohodě. Samozřejmě, to se lehce řekne když musíš chodit do práce, starat se o děti, udržovat čistou domácnost a podobně, ale vyzkoušej si najít každý den čas na sebe a na to, co máš rád. Ať už je to dobrá kniha, čas strávený s rodinou a přáteli, sport, procházka v přírodě, nebo cokoli, co ti přináší pocit radosti. Ze začátku si dopřej alespoň půlhodinku každý den jen pro sebe a své potřeby. Sám uvidíš, že když budeš spokojen ty, i stresující situace běžného života budeš zvládat s chladnou hlavou. Pokud jsi kuřák, zanech cigarety. Zbytečně tím urychluješ proces stárnutí a ničíš si tělo. Dopřej si kvalitní spánek alespoň 8 hodin denně, ale hlavně neber věci moc vážně! Pokud máš některé dny chuť jen ležet udělej to! Pokud máš jednou za čas chuť na pizzu či burger klidně si dopřej. Cestu za svým vitálnějším já tak učiníš udržitelnější a mnohem příjemnější. Zůstaň fit! Stojí to za to!

Reference:

Beáta Loffayová