Kolagen, více pohybu – méně zranění!
Kolagen je hitem posledních let a asi nenajdeš člověka, který by o něm ještě neslyšel. Propagují ho celebrity, kterým má zaručit krásnou pleť bez vrásek, ale také sportovci a fitnessáci, kteří kolagenem podporují zdraví kloubů. O co tedy jde? Jaký je mezi populárními kolageny rozdíl, jak si vybrat ten nejlepší? A to nejdůležitější – jak podpořit zdraví svých kloubů a užívat si ještě více pohybu! To vše a mnohem víc se dozvíš v tomto článku.
Co je kolagen?
Kolagen je jednou z nejvíce se vyskytujících bílkovin – proteinů v lidském těle. Jedná se o tuhý, nerozpustný a vláknitý protein, který je důležitou stavební strukturou pojivové tkáně. Konkrétně kolagen nacházíme v nejvyšších množstvích v kůži, kloubech, šlachách, chrupavkách, ale také v kostech a svalech. Kromě toho kolagen najdeme v hojném zastoupení iv cévách a mezi buněčných pojivových strukturách, díky čemuž drží buňky pohromadě. Asi tedy rozumíš, že bez kolagenu by nebylo všechno na pořádku. Zdravá – normální hladina kolagenu se podílí na udržování normálního stavu a funkce kloubů, šlach a chrupavek. Normální hladina kolagenu je také důležitá pro zachování pružnosti pokožky, ale je důležitý také při ochraně ledvin a ostatních orgánů či zdravý kardiovaskulární systém!
Není kolagen jako kolagen
Možná se ptáš, jak může jedna zázračná pilulka pomoci na krásnou pleť, zdravé klouby a ještě něco dalšího. Není to tak úplně jednoduché, protože rozlišujeme více druhů kolagenu. Udává se, že existuje až 28 typů kolagenu, přičemž se liší ve strukturách. Nejdůležitější jsou však kolagen typu I, II, III a V. Drtivá většina kolagenu v těle je kolagen typu I vyskytující se hlavně v pokožce a mezi buňkami, proto se využívá hlavně pro kosmetické účely. Podporuje pružnost a elasticitu pokožky, redukuje vrásky a celebrity na něj nedají dopustit. Kolagen typu III má velký význam při hojení ran a typ V zase při zdravý cév. Nás jako sportovce však bude nejvíc zajímat kolagen typu II, který je důležitý pro zdraví pohybového aparátu!
Kolagen II. typu
Tento typ kolagenu je pro sportovce nejdůležitější. Vyskytuje se v hojném množství v chrupavce, tudíž je nezbytný pro její normální stav. Součástí kloubů jsou však kromě chrupavek i kosti a šlachy, ve kterých je také zastoupen i kolagen I. Typu. Proto když se setkáváme s doplňky označovanými jako „Kolagen na klouby“, jde většinou o kombinaci kolagenů typu I a II s převahou druhého typu. Tento kloubový kolagen II typu jako součást kloubu zajišťuje elasticitu a pevnost v kloubu. Při aktivním životním stylu jsou zdravé klouby naprostým „must have“, protože se nemocnými a bolavými klouby jen těžko zvládneme i obyčejnou procházku, natož sport. Kolagen v našem těle je endogenní – naše tělo si jej tvoří i samo, avšak hlavně v mladém věku. Když začne množství endogenního kolagenu klesat, je na čase svému tělu na cestě za zdravými klouby dopomoci!
Proč kolagenu ubývá?
Produkce endogenního kolagenu plynule klesá s věkem, jsou však i ostatní faktory, které množství a tvorbu kolagenu ovlivňují v negativním smyslu. Kromě stárnutí k nedostatku kolagenu vede i nízký příjem vitamínu C, oxidační stres způsobený nevhodným životním stylem (kouření, alkohol, nevhodné stravování...), ale také hormonální změny v důsledku těhotenství či menopauzy. Určité studie dokonce tvrdí, že i nadměrné vystavování se slunečnímu záření mohou vést k nedostatku kolagenu v důsledku jeho zvýšené degradace v kůži vlivem UV záření!
Pomoc pro sportovce
Jelikož produkce kolagenu po 30tce výrazně klesá a my si chceme vychutnávat sport bez bolesti i dál, je důležité přizpůsobit svůj životní styl tomu, aby tvé klouby nebolely a zvládaly vše co je třeba. Základem je samozřejmě pestrá strava s dostatkem vitamínů, kolagen dodáš i vývarům z kostí či ryb. Důležité je také dbát na správné technické provedení cviků, aby sis klouby zbytečně neničil. Zde přichází na řadu také doplňování kolagenu ve formě výživových doplňků. Jak si ale vybrat ten správný? Nic se neboj, rádi ti poradíme!
Jak vybrat ten správný kolagen?
Kolagen je dostupný v různých formách, v typu I, II, popřípadě kombinovaný. Třeba si všímat i původu kolagenu, může jít o vepřový či hovězí, ale io mořský. Kolageny často zvyknou být obohaceny io jiné látky, často jde o kyselinu hyaluronovou, která má také efekt na udržování zdravých kloubů, šlach a chrupavek, nebo o vitamin C či glukosamin. Často se setkáš is pojmem hydrolyzovaný kolagen. Hydrolýza znamená štěpení. Kolagen je tedy v tomto stavu rozštěpen na menší aminokyselinové fragmenty, které voláme peptidy. Taková menší a „jednodušší“ forma se v těle lépe vstřebává a využívá, proč je pro naše tělo výhodnější. Nikdy nezapomínej sledovat přesné složení, zdroje a vybrat si také podle formy a ceny, která ti nejvíce vyhovuje. U doplňků stravy, které jsou tak populární jako kolagen je velmi snadné se nechat nachytat i na ceně. Nejdražší neznamená zákonitě i nejkvalitnější, proto si vždy pozorně prostuduj složení a objednávej od ověřených prodejců.
Jak a kdy užívat kolagen?
Produkce kolagenu začíná klesat už po 30tce, je tedy jen na tobě, jestli po kolagenu sáhneš už v tomto věku a zaručíš si tak prevenci, nebo počkáš než se problémy s klouby skutečně dostaví. My z redakce Fitplus ti doporučujeme dodržovat dobrou životosprávu, s dostatkem vitamínů a všech makroživin. Když však začneš suplementovat kolagen už předem, předejdeš tak zbytečným obtížím týkajících se pohybového aparátu. Pestrou nabídku kvalitních a ověřených kolagenů najdeš našem e-shopu www.fitplus.cz!